Mehetia Fete -                  Saturday, Sept. 27,2014 11:00am to 3:00pm
(Subject to change)
 
10:00 am    Soloists Check-In back Entrance
10:30 am   Venue and Booths open to the public
11:00  am   Greetings & Welcome
11:15 am    SOLO COMPETITION 
2:30 pm  AWARDS CEREMONY  
 
Program ends at approximately 3:00 PM
 
 
2014 Fete Participants
TBA
2014 Fete Judges
TBA
 
2012 Fete Participants
                                  Maohi Nui                                     Honolulu, HI
                                  Kalena's Polynesian Ohana            Haleiwa, HI
                                  Tamatoa                                       Kaneohe, HI
                                  Te Vai Ura Nui                              Honolulu, HI
                                  Hitia O Te Ra                               Garden Grove, CA
                                  Heretama Nui                               Ewa Beach, HI
 
2012 Fete Judges
Mahana Purotu
Jeanne Maua 
Blanche Hanohano
Kata'i Marataragi
 
2012 Fete Winners
 
Tamari‘i Division:
          5  - 10 yrs:  Tamahine:
                                      3: #205 Shay Bonilla
                                                Maohi Nui
                                       2: #104 Donisia Robinson
                                                (Independent)
                                      1:  #204 Cherami Makimoto
                                                Maohi Nui
Tamaroa:
                                      3: #105 Tavanni Tafisi
                                              Maohi Nui
                                       2: #201 Jiovanni Tafisi
                                                Maohi Nui
                                       1: #202 Kainoa Sagon
                                                Manutahi
 
Taure‘are‘a Division:  
             11 - 13 yrs: Tamahine:
                                      3: #305 Brooke Ancheta
                                                Tamatoa
                                       2: #307 Sierrah Tiare Baldomero
                                                Maohi Nui
                                       1: #309 Tehani Perkins
                                                Te Vai Ura Nui
 
              11 - 13 yrs: Tamaroa:
                             1: #301 Dane Kaneshiro
                                      Manutahi Tahiti
              14 - 21 yrs: Tamahine:
                                      3: #401 Jazmine Melchor
                                                Maohi Nui
                                       2: #404 Lauren Soriano
                                                Hitia O Te Ra
                                       1: #405 Naomi Baldomero
                                                Te Vai Ura Nui
 
Vahine/Tane Division:
              22 – 35 yrs:          Vahine :
                                      3: #603 Chantel Suaava
                                                Maeva I Patitifa
                                       2: #601 Cassie Pira
                                                Maohi Nui                                
                                      1: #605 Pua Baker
                                                Maohi Nui
               18 – 36 yrs Tane:
                                       3: #506 Keanu Neill-Mesiona
                                               Manutahi Tahiti
                                       2: #701 Jerome Kaleikoa
                                                Heretama Nui
                                       1: #702 Daniel Sherman
                                                Te Vai Ura Nui
 
OVERALL VAHINE: #405 Naomi Baldomero - Te Vai Ura Nui
 
OVERALL TANE: #702 Daniel Sherman - Te Vai Ura Nui
 
 
2011 Fete Participants
Maeva I Patitifa     Laie, HI
Pupu Ote Iti Ra     Ewa Beach, HI
Tamatoa     Kaneohe, HI
Te 'E'a O Te Turama      Waikoloa, HI
Te Vai Ura Nui     Honolulu, HI
To'a Here Tahitian Revue     Hilo, HI
2011 Fete Judges
Etua Tahauri
Roiti Sylva
Jean Maua 
2011 Fete Winners
  SOLO COMPETITION
 Tamari‘i Division:
          5 - 7 yrs:     Tamahine
                            1 Place: #1 Mailelauli’i Brown – Te’ Ea O Te Turama
                                Tamaroa
                             1 Place: #4 Naone Lee-Tolentino – Te ‘E’a O Te Turama
 
           8 - 10 yrs: Tamahine
                              3 Place: #13 Valerie Gomez – Tamatoa
                              2 Place: #8 Tiani Bello – Merahi O Tapiti
                              1 Place: #12  Brooke Ancheta – Tamatoa
Taure‘are‘a Division:
           11 - 13 yrs: Tamahine
                                      3 Place: # 20 Poerava Lee – Te ‘E’a O Te Turama
                                      2 Place: #17 Tehani Perkins- Te Vai Ura Nui
                                      1 Place: #21 Kasidy Taylor Vergara- Pupu Ote Iti Ra
                                  Tamaroa
                                      2 place: # 25 Ku’ualoha Brown- Te ‘E’a O Te Turama
                                      1 Place: #26 Teuila Munro- Mokiao
 
          14 - 17 yrs: Tamahine
                                      3 Place: # 28 Macy Ponajon- Pupu Ote Iti Ra
                                      2 Place: #35 Naomi Baldomero- Te Vai Ura Nui
                                      1 Place: #34 Shanelle Ramelb- Pupu Ote Iti Ra
 
Vahine/Tane Division: 
          18 – 21 yrs: Vahine
                                     2 Place: #41 Leilani Corvales- Tamatoa
                                      1 Place: #69 Kaiulani Carr- Maeva I Patitifa
                                Tane
                                      3 Place: #43 Makana Keana’aina- Te ‘E’a O Te Turama
                                      2 Place: #42 Kaina Mersberg- Te ‘E’a O Te Turama
                                      1 Place: #44 Kainalu Tolentino- Te ‘E’a O Te Turama
 
          22 – 26 yrs:   Vahine
                                      3 Place: #48 Criste Garcia- Te ‘E’a O Te Turama
                                      2 Place: #46 Pomaikai’lani Kehau Ceria- Tamatoa
                                      1 Place: #70 Alyssa Cannella- Maeva Patitifa
                                  Tane
                                      2 Place # 66 Jesse Purcell- Maeva I Patitifa
                                      1 Place: # 100 Ama (Hyman) Gaea Maeva I Patitifa
          27 – 35 yrs:    Vahine
                                      3 Place: #56 Mary Ann Otake- To’a Here Tahitian Revue
                                      2 Place: #68 Shannon Paran- Maeva I Patitifa
                                      1 Place: #Jamie Lee Ganzagan- To’a Here Tahitian Revue
                                  Tane
                                      1: #62 Daniel Sherman Te Vai Ura Nui
                                      2 Place: #101 Julian Maeva- Maeva I Patitifa
          36-41 yrs: Vahine
                                     2:#64 Maikekula Keawe- Te ‘E’a O Te Turama
                                      1: # 63 Tanya Andrews- To’a Here Tahitian Revue
 
OVERALL VAHINE: (Also won 1 Last year 2010 Fete. 2x winner!)
                                       #34 Shanelle Ramelb – Pupu Ote Iti Ra
 
OVERALL TANE: #44 Kainalu Tolentino – Te ‘E’a o Te Turama
 
GROUP COMPETITION
 
Tamari‘i – ‘Ote‘a Division
                             1  Place: TAMATOA
                                           Tino Moe (Ra’atira pupu) – Kaneohe, HI
 
Tamari‘i- Aparima Division
                             1  Place: TE ‘E’A O TE TURAMA
                                           Maile Lee (Ra’atira pupu) – Waikoloa, HI
 
Hura Ava Tau – Ahuroa Division
                             2  Place: TO’A HERE TAHITIAN REVUE
                                            Romy Salvador, Mehana Salvador and
                                                    Tanya Andrews (Ra’atira pupu) – Hilo, HI
 
                             1  Place: TE ‘E’A O TE TURAMA
                                           Maile Lee (Ra’atira pupu) – Waikoloa, HI
                            
Hura Ava Tau – ‘Ote’a Division
                             1  Place: TE ‘E’A O TE TURAMA
                                           Maile Lee (Ra’atira pupu) – Waikoloa, HI
 
2010 Fete Participants
Fiere De Tahiti     Kapolei, HI
Halau Hula O Kana Kapeki     Mililani, HI
Manutahi          Wahiawa, HI
Maeva I Patitfa     Laie, HI
Merahi Productions   Hilo, HI
Pupu Ote Iti Ra     Ewa, HI
Tama Toa          Kaneohe, HI
Te 'E'a O Te Turama     Waikoloa, HI
Te Ori Tahiti Here     Honolulu, HI 96826
Te Ui Api     Kahului, HI
Te Vai Ura Nui     Honolulu, Hi
Tiare Ura O Tahiti     Ewa Beach, HI
 
 2010 Fete Judges
Etua Tahauri
Tino Moe
Roiti Sylva
 
 2010 Fete Winners 
Tamari‘i Division:
         5 - 7 yrs:     Tamahine
                                     2 Place: #1 Taylor Acosta - Manutahi
                                     1 Place: #2 Nicole Graham – Tamatoa
 
                                Tamaroa
                                    2 Place: #6 Ru’utia Lee-Tolentino – Te ‘E’a o te turama
                                     1 Place: #5 Qumdon Josue – Te ‘E’a O Te Turama
 
           8      - 10 yrs: Tamahine
                                      3 Place: #11 Tyara Nguyen – Pupu Ote Iti Ra
                                      2 Place: #8 Tiani Bello – Merahi Productions
                                      1 Place: #17  Makena Ahuna – Merahi Productions
                                Tamaroa
                                     3 Place: #26  Micah Santos – Te ui Api
                                   2 Place: # 27  Kailikea Kekuawela – Merahi Productions
                                     1 Place: #24  Cody Pakele – Fiere De Tahiti
 
Taure‘are‘a Division:
          11 - 13 yrs: Tamahine
                                     3 Place: # 35 Cassandra Kanoho – Te Vai ura Nui
                                     2 Place: #45 Journey Robello-Burnett – Ia Ora O Tahiti Nui
                                     1 Place: #36 Poerava Lee – Te ‘E’a O te turama
                              Tamaroa
                                     2 place: # 48 Brayden Agpaoa – Pupu Ote Iti Ra
                                     1 Place: #49 Joemar Aguinaldo – Pupu Ote Iti Ra
 
          14 - 17 yrs: Tamahine
                                     3 Place: # 64 Jessica Bennett - Nonosina
                                     2 Place: #58 Naomi Baldomero – Te Vai Ura Nui
                                     1 Place: #57 Shanelle Ramelb – Pupu Ote Iti Ra
 
Vahine/Tane Division: 
          18 – 21 yrs:          Vahine
                                     3 Place: #70 Alexa Ashley Cezar – Tiare Ura O Tahiti
                                     2 Place: #71 Keana Camanse-Rubin  - Maeiva I Patitifa
                                     1 Place: #92 Poerava Goo – Tahiti Toa
                            Tane
                                    3 Place: #77 Mikaele Oloa – Kalena’s Polynesian Halau
                                    2 Place: #75 Mokunuiarangi Makekau – Maeva I Patitifa
                                    1 Place: #76 Kainalu Tolentino – Te ‘E’a O te Turama
 
        22 – 26 yrs:  Vahine
                                      3 Place: #78 Jamilyne Gauer – Fiere De Tahiti
                                     2 Place: #79 Kathleen Valdez – Fiere De Tahiti
                                     1 Place: #80 Shelly Ponimoi – Maeva I Patitifa
                              Tane
                                      3 Place: #83 Peter Passi – Maeva I Patitifa
                                     2 Place: #84 Jesse Purcell – Maeva I Patitifa
                                     1 Place: #85 Julian Maeva – Maeva I Patitifa
 
        27 – 35 yrs: Vahine
                                      3 Place: #88 Tiffany DelaCruz – Merahi Productions
                                     2 Place: #87 Cheyenne Nunes – Fiere De Tahiti
                                     1 Place: #89 Rainy Chou – Tahiti Toa
 
OVERALL VAHINE: #57 Shanelle Ramelb – Pupu Ote Iti Ra
 
OVERALL TANE: #85 Julian Maeva – Maeva I Patitifa
 
GROUP COMPETITION
 
Tamari‘i – ‘Ote‘a Division
                            2  Place: TE ‘E’A O TE TURAMA     Maile Lee (Ra’atira pupu) – Waikoloa, HI
                            1 Place: MERAHI PRODUCTIONS  Tiffany DelaCruz (Ra’atira pupu) – Hilo, HI
 
Tamari‘i- Aparima Division
                            1  Place: TE ‘E’A O TE TURAMA    Maile Lee (Ra’atira pupu) – Waikoloa, HI
                            2  Place: MERAHI PRODUCTIONS  Tiffany DelaCruz (Ra’atira pupu) – Hilo, HI
                            
Hura Ava Tau – Ahuroa Division
                            1 Place: TE ORI TAHITI HERE  Mareva Anderson (Ra‘atira pupu)- Honolulu, HI
 
2009 Fete Participants
Manutahi          Wahiawa, HI
Tama Toa          Kaneohe, HI
Tiare Ura O Tahiti     Ewa Beach, HI
Te Pura O Te Rahura'a     San Francisco, CA
Te 'E'a O Te Turama     Kaneohe, HI
Marania Haoragi     Honolulu, HI
 
 
 
2009 Fete Judges
Etua Tahauri
Regina Purotu
Blanche Hanohano
Roiti Sylva
Jean Maua
 
2009 Fete Winners
          Tamari‘i Division:                 
                    5  -  7 yrs:   Tamahine
                              2 Place: Taylor Acosta      - Manutahi                   
                              1 Place: Nicole Graham       – Te ‘E’a O Te 
                     8 - 10 yrs:   Tamahine 
                              3 Place: Denise Robinson      - Manutahi    
                              2 Place: Vaekehu Parker     Marania Haoragi     
                              1 Place: Tehani Perkins       - Te ‘E’a O Te Turama 
 
          Taure‘are‘a Division:  
                    11 - 13 yrs: Tamahine           
                              3 Place: Chloe Pojas   
                              2 Place: Brooke Leslie          - Manutahi                
                             1 Place: Natalie Oloa          - Kalena’s Polynesian Ohana
                    14 - 17 yrs: Tamahine   
                              3 Place: Paige Soma             - Tiare Ura o Tahiti  
                              2 Place: Alexa Ashley Cezar   - Tiare Ura o Tahiti                    
                              1 Place: Shayna Lei             - Tiare Ura o Tahiti 
                    14 - 17 yrs: Tamaroa    
                              1 Place: Keanu Neill-Mesiona   - Manutahi    
          Vahine/Tane Division: 
                    18 – 21 yrs: Vahine  
                              3 Place: Abegail Ventura      - Kawailehua Hula Ohana
                              2 Place: Kuulei Manoa          - Tamatoa          
                              1 Place: Lucie Wilson           - Rangihere 
                    18 – 21 yrs: Tane 
                              2 Place: Erick Dirige            - Kawailehua Hula ‘Ohana
                              1 Place: Mikaele Oloa          - Manutahi          
                    22 – 26 yrs: Vahine                                  
                              2 Place: Meagan Kimsel         Tamatoa         
                              1 Place: Chantel Kiana Burgess - Rangihere
                    22-26 yrs: Tane
                            1 Place: Brad Santos                  -  Tamatoa     
                    27 – 35 yrs: Vahine
                              1 Place: Shannon Paraan-Kahalepauole Tamatoa
         Ta‘ata Pa‘ari Division:
                    36yrs+: Vahine
                              3 Place: Belinda Miranda          - Manutahi
                             2 Place: Renee Niel                - Manutahi
                              1 Place: Nani Rios                  - Tamatoa  
                    36yrs+: Tane                
                              1 Place: Lawakua Gabriel           - Manutahi 
          OVERALL FEMALE SOLOIST:
                    Lucie Wilson – Group: Rangihere      - Ra‘atira: Patricia Wilson 
          OVERALL MALE SOLOIST:
                    Lawakua Gabriel – Group: Manutahi      - Ra‘atira: Deborah Pola Teriipaia           
 
         GROUP COMPETITION 
                    Tamari‘i – ‘Ote‘a Division:                   
                        3 Place:   MANUTAHI    
                                     Debra Pola Teriipaia (Ra’atira pupu) – Wahiawa, HI
                        2 Place:   MARANIA HAORAGI PUPU ORI   
                                     Tahia Parker (Ra’atira pupu) – Honolulu, HI
                       1 Place:   TAMA TOA   
                                     Tino Moe (Ra’atira pupu) – Kaneohe, HI  
                    Hura Tau- “Ote’a Amui Division: 
                        1 Place:   HOT LAVA LAVA PRODUCTIONS   
                                     Naninohea Kapana (Ra‘atira pupu)- Honolulu,HI                    
You need Flash Player in order to view this.
Website Builder provided by  Vistaprint